تولید ۵ میلیون تن مرکبات در سال جاری/میوه شب عید از تولید داخلی تامین می شود/اختصاص ۵۰ میلیارد تومان یارانه صادراتی برای پرتقال

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: با تولید ۵ میلیون تن مرکبات در سال جاری، میوه شب عید به میزان کافی تامین و ذخیره سازی شده است.

96/11/17

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی مهندس طهماسبی امروز، دوشنبه در نشست خبری به مناسبت دهه فجر افزود: امسال دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن پرتقال، بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن سیب و ۳۰۰ هزار تن کیوی در کشور تولید شده و ذخیره انبار پرتقال تا خرداد ماه سال آینده نیاز بازار را تامین خواهد کرد.

وی با کیفی خواند مرکبات تولید امسال، اظهار داشت: تولید پرتقال در حدی است که ۵۰ میلیارد تومان یارانه صادراتی برای آن اختصاص داده شده است.

طهماسبی گفت: از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن تولید سیب در سال جاری حدود ۴۰۰ هزار تن صنعتی و درجه ۳ است که به مصرف فرآوری می رسد.

وی افزود: خرید تضمینی سیب امسال در حد ۵۰ تا ۶۰ تن را سازمان تعاون روستایی انجام داده و بخشی هم توسط صنایع تبدیلی و تکمیلی جذب شده است.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اجرای سیاست بازار در ازای بازار تصریح کرد: امسال با اجرای این سیاست ۳۸۱ هزار تن سیب از کشور صادر شد و اگر این سیاست اجرا نمی شد حدود ۱۵۰ هزار تن سیب در سردخانه های ارومیه ضایع می شد.

وی در این نشست به طرح گلخانه ها به عنوان یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و اظهار داشت: ۱۲ هزار و ۳۰۰ هکتار سطح گلخانه های کشور است که به منظور صرفه جویی در آب قرار است ۱۸ هزار و ۶۰۰ هکتار به سطح آن در برنامه ششم توسعه و ۴۸ هزار هکتار در برنامه افق چشم انداز ۱۴۰۴ اضافه شود.

طهماسبی افزود: امسال ۲۲۴۰ هکتار باید گلخانه جدید احداث و ۳۲۷ هکتار گلخانه بازسازی شود.

وی با بیان این که وزارت جهاد کشاورزی از سه گلخانه بزرگ مقیاس، کوچک مقیاس و سایبان حمایت می کند، گفت: منابع احداث گلخانه ها از تلفیق منابع صندوق توسعه ملی و منابع بانک و همچنین اعتبارات اشتغال فراگیر عشایر و روستاییان تامین می شود.

وی طرح سایبان در باغات را از طرح های جدید وزارتخانه عنوان و تصریح کرد: ایجاد سایبان روی درختان در باغات، کیفیت و کمیت محصولات را افزایش می دهد و از آثار تنش های محیطی می کاهد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از تصویب استانداردهای پلاستیک های پوششی روی گلخانه ها خبر داد و افزود: این استانداردها به تصویب سازمان ملی استاندارد رسیده است.

وی ایجاد زنجیره تولید برای محصولات گلخانه ای را از برنامه ها و اهداف این معاونت عنوان کرد.

طهماسبی بر ورود محصولات گلخانه ای به صورت تجمعی و خوشه ای به بازار از سوی تولیدکنندگان تاکید ورزید.

وی افزود: در برخی مناطق برای تجمیع محصولات گلخانه ای، پایانه احداث شده است.

طهماسبی به طرح توسعه باغات اراضی شیبدار نیز اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم توسعه ۵۰۰ هزار هکتار باغ در اراضی شیبدار ایجاد می شود.

وی استفاده از آب سبز و جلوگیری از فرسایش خاک را از مزیت های این طرح برشمرد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، ظرفیت جذب مواد خام در صنایع تبدیلی و تکمیلی کشور را از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۵ حدود ۴۹ میلیون تن عنوان و تصریح کرد: این ظرفیت سازی با سرمایه ای بالغ بر ۴۵۹۶ میلیارد تومان صورت گرفته است.

طهماسبی پیش بینی کرد که ظرفیت فرآوری صنایع تا پایان امسال به ۵۰ میلیون تن برسد.

وی درباره نهالستان های کشور گفت: ۳۶۵ نهالستان مجوز دار در کشور فعالیت می کنند که ۶۰ میلیون نهال در این نهالستان ها تولید می شود.

طهماسبی اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه بازسازی ۶۳۰ هزار هکتار نهالستان هدفگذاری شده است.